
reggeli rutin
2025. március 25.
Soha nem volt napi rutinom, és nem is igazán értettem, hogy mire ez a nagy felhajtás. Az ember reggel felébred -gondoltam-, megmossa a fogát, munkanapon lecseréli a pizsamáját (hétvégén véleményes), aztán teszi a dolgát és kész. Azt hiszem, mint oly sok mindenhez az életben, ehhez is fel kellett nőnöm. Mára már megtanultam becsülni a reggelekben rejlő varázst, értékelni a lassú napindítás ajándékát, ami nem mindig adatik meg, de amikor igen, akkor hálásnak és kiváltságosnak érzem magam, tudván, hogy mennyi embernek nincs lehetősége még egy olyan apróságnak tűnő “luxusra” sem, mint hogy csendben megigyon egy csésze teát.
Ezzel igencsak együtt tudok érezni, mert régebben, amikor még egy multinál dolgoztam, gyakran hajnal háromkor-négykor kezdődött a napom. Soha nem sikerült igazán hozzászoknom a koránkeléshez, és nemhogy reggeli rutinom nem volt, de időm és tudatosságom sem, hogy egyáltalán törekedjek rá.
Igazság szerint a stabil reggeli rutinomat ma sem csak a tudatosságnak köszönhetem, hanem a betegségemnek, ami rákényszeríttet a fejlődésre ezen a téren is. Amikor valamiért úgy alakul a reggel, hogy az alábbi listából több pont is elmarad, a különbség kézzel fogható azokhoz a napokhoz képest, amikor minden pontot sikerül kipipálnom. Ennek ellenére nem ragaszkodom görcsösen az alábbiakhoz -és téged is erre bíztatnálak-, mert tudom, hogy ha akár csak a töredékét is sikerül összehoznom, már rengeteget tettem magamért.
Ébredés utáni mantra vagy pozitív megerősítés
Ébredés után (ha nem felejtem el, ami gyakran megtörténik), még az ágyban fekve elmondom a kedvenc mantrámat, ami különleges jelentőséggel bír számomra. Az ébredés utáni első gondolatok befolyásolják az egész napunk rezgését és mentális állapotát. Egy mantra, egy pozitív megerősítés vagy egy ima elmondása segít tudatosan hangolni az elmét, aktiválni a szattvikus (könnyed, tiszta) minőségeket, és kapcsolódni a belső békéhez. Emellett csökkenti a stresszhormonok szintjét már a nap kezdetén, javítja a mentális fókuszt. A mantrák vibrációs szinten is harmonizálják a testet és az idegrendszert.
Szájápolás
Miután felkelek az ágyból az első dolgom a szájápolás. Kiöblítem a szám, megmosom a fogam, és nyelvkaparót használok (ami nélkül nem is értem, hogyan tudtam élni korábban). Talán logikusnak tűnhet az első étkezés utánra időzíteni a fogmosást, de az Ayurvéda szerint a méreganyagok (ama) reggelre felhalmozódnak a szájban is (a test éjszaka folyamán zajló méregtelenítő és regenerációs folyamatinak eredményeként), és ezeket nem szeretnénk az étellel vagy itallal visszajuttatni a szervezetbe. Minél előbb válunk meg tőlük, annál könnyebbé tesszük a szervezetünk dolgát, mert annál kevesebb jut vissza abból, aminek távoznia kellene.
A nyelvkaparás, fogmosás és szájöblítés tehát segít eltávolítani ezeket a lerakódásokat, így csökkenti a bakteriális terhelést, frissíti a leheletet, és elindítja az emésztést.
Zuhany
A reggeli zuhany nemcsak fizikai, de energetikai tisztulást is jelent az Ayurvéda szerint. Zuhanyozz le, ha nincs időd, akkor minimum mosd meg az arcod, kezed és lábad – mondják az Ayurvédikus tanítások. Az Ayurvéda három energetikai minőséget különít el, amelyekről úgy tartják, hogy ők alkotják a megtapasztalható világ körforgását. Ez a három minőség a Sattva (tisztaság, intelligencia, fény), a Rajas (szenvedély, vágy, tűz, energia) és a Tamas (sötétség, elmúlás, halál).
Mindháromnak kulcsszerepe van a teremtett világban, és mindhárom minőség megtalálható minden létezőben, az arányok azonban meghatározzák az egyes dolgok fő jellegét. Az éjszaka, vagyis a sötétség ilyen formán Tamaszikus energia, amit reggel a Sattva, vagyis a megtisztulás és a fény jegyében szeretnénk lemosni magunkról. Az Ayurvedás rutin fő célja egyébként, hogy a Sattva felemelő energiáját növelje az életünkben.
Én a magam részéről jobban szeretek este zuhanyozni, de az arcom, a kezem és a lábfejem minden reggel megmosom, hogy “lemossam magamról az éjszakát”.
Oil pulling – olajos öblítés
A reggeli tisztálkodás után az első utam a konyhába vezet. Veszek egy kiskanálnyi kókuszolajat, és 10-15 percig forgatom a számban. Ez sokaknak undorítónak tűnik elsőre (amikor először hallottam, nekem is az volt), de valójában a kókuszolajnak nagyszerű íze van, nincs nehéz, ragacsos, olajos állaga, pár perc után inkább kókuszvízre emlékeztet az élmény.
Az Oil pulling egy tradicionális Ayurvédikus méregtelenítő módszer, különösen a szájüreg és a nyirokrendszer szempontjából. Az olaj megköti a baktériumokat és toxikus anyagokat a szájban, és segít tisztítani a nyálkahártyát. Hosszútávon támogatja az immunrendszert, csökkentheti a gyulladásokat, és még a bőr minőségére is pozitívan hat, valamint gátolja a baktériumok megtapadását és szaporodását a szájban így hozzájárulva a száj hosszútávú egészségéhez.
Testtípustól és aktuális állapottól függően más olajokat is lehet használni erre a célra, de nekem a kókusz a kedvencem.
Tíz percig forralt víz fűszerekkel
Miközben forgatom számban az olajat, egy edényben két liter szűrt vizet főzni kezdek, és minimum tíz percig forralom. Ha letelt a tíz perc egy nagy kancsóba töltöm, fűszereket adok hozzá:
3-4 szem kardamom magot,
1/2 tk édesköményt,
1/2 tk római köményt,
1/2 tk koriander magot.
Ezt iszogatom langyosan a nap folyamán, ami fedezi a napi folyadékbevitelemet. Gyakran termoszba teszem, hogy melegen tartsam egész nap. Az Ayurvéda szerint a víz nemcsak fizikai, hanem energetikai szinten is tisztítható. A hosszan (legalább tíz percig) forralt víz különleges tulajdonságokkal bír, amit az Ayurvéda ushnodaka-nak nevez, ami annyit tesz, „gyógyító, átható víz”. A hosszú forralás strukturálja, könnyebbé és „megemészthetőbbé” teszi a vizet, így az sejtszinten is jobban felszívódik. A forralt víz melegítő tulajdonságú, ami különösen előnyös váta (száraz, hideg) és kapha (nehéz, nyálkás) típusú emberek számára, illetve hideg évszakokban. Az Ayurvéda szerint a hosszú forralás „átjáróvá” teszi a vizet a méreganyagok (ama) kioldására és kivezetésére. A tíz percig forralt víz serkenti az agni-t (emésztőtüzet), javítja az anyagcserét, és segíti az emésztőrendszer „felébredését”.
A fűszerek hatóanyagai teljesen kioldódnak, ha elegendő ideig forralod őket, így gyógyhatásuk maximálisan érvényesül.
Koriander: hűsítő és gyulladáscsökkentő
Római kömény: enyhíti a puffadást és támogatja a bélműködést
Kardamom: harmonizálja az emésztést és édeskés íze miatt nyugtató hatású
Édeskömény: igazi gyógyító növény főleg az emésztés szempontjából, segít a puffadás, gázképződés, hasi diszkomfort csökkentésében.
Én vátadomináns vagyok az Ayurveda szempontjából, ami azt jelenti, hogy bennem a levegő és az éter a két uralkodó minőség. Kevés bennem a tűz elem, ami az emésztéshez kellene, illetve a sok traumából fakadó krónikus stressz, aminek ki voltam téve szinte egész életemben azt is eredményezte, hogy a bélrendszerem nagyon érzékennyé és instabillá vált, amin a tápcsatornámat érintő endometriózis és a cöliákia sem segít. Mindezek okán tehát az emésztésem extra törődést igényel, ezért reggel különösen figyelek rá, hogy “begyújtsam a kályhát”, és ne terheljem nehéz ételekkel.
Ezt szolgálja a langyos fűszeres víz is, amit éhgyomorra iszom meg (nehezebb napokon egy kis gyömbért is adok hozzá) és a könnyű, meleg kásás reggelik. Sosem iszom vagy eszem hideget, mert az gyilkosa az emésztőtűznek, amit sokan jól tolerálnak, de én egyből megérzem.
Porbiotikumok, kollagén
A tápcsatornám extra támogatásáért a forralt víz elfogyasztása után, de még éhgyomorra beveszem a megfelelő porbiotikumokat, amik támogatják a bélflórám egyensúlyát és a kollagént, ami a kötőszövetek, bőr, ízületek és méhnyálkahártya regenerációja mellett a bélrendszer sérült nyálkahártyáját is segít helyreállítani. Van, hogy a víz előtt veszem be, van, hogy utána, de a lényeg, hogy még étkezés előtt.
Pránajáma
Az életerő (prána) tudatos szabályozása a légzés által, ami javítja a sejtszintű oxigénellátást, nyugtatja az idegrendszert, egyensúlyba hozza testet, fókuszálttá és energikussá tesz, emiatt pedig kiváló napindító. Én váltott orrlyukú légzést végzek néhány percig, de szinte bármilyen jótékony légzésgyakorlat hasznos lehet.
Mudrák
A murák bizonyos kéztartásokat jelentenek. Az Ayurvédában (is) úgy vélik, hogy az ujjak végein pránikus energiacsatornák végződnek, és a mudrák ezek aktiválásával segítik a testi-lelki egyensúlyt. Néhány percig tartok ki egy-egy, általában az emésztőrendszeremet és a női szervrendszeremet célzó mudrát. A neten nagyon sokféle murát találhatsz, ha rákeresel.
Tanszcendentális Meditáció
Egy rövid légzésgyakorlat és néhány percig kitartott mudra után húsz percet meditálok. Transzcendentális Meditációt végzek, nekem ez vált be a legjobban. Csökkenti a kortizolszintet, regenerálja az idegrendszert, serkenti az agy kreatív és intuitív működését, kiegyensúlyozottabbá, fókuszáltabbá és nyugodtabbá tesz, hosszútávon a hormonháztartásra is jótékonyan hat, és képes áthuzalozni az agyat, ami bizonyítottan még az olyan súlyos állapotokon is javít, mint a PTSD.
Jóga
A meditációt követően általában végzek néhány jógagyakorlatot. Ha van időm, akkor egy teljes egy órás ashtanga programot csinálok végig, hogyha nincs, akkor csak néhány kör napüdvözletet. Van, amikor csak nyújtok, vagy röviden átmozgatom a testem, ami a napindítás elengedhetetlen része. (Ennek ellenére van, amikor elmarad ez is, például ma reggel).
Reggeli
Miután végzem a fenti pontokkal, ideje egy meleg, tápláló reggelinek. A gyenge emésztésem miatt nem tudok reggel hideget és nehezet enni, ezért általában valamilyen meleg kását szoktam reggelizni magvakkal és gyümölccsel, aktuális állapotomnak megfelelően. A menstruációm első napjaiban, amikor a bélrendszerem a legleterheltebb, ez is extra odafigyelést igényel.
A reggeli az agni (emésztőtűz) fellobbantása után a legfontosabb étkezés a test stabilizálása érdekében.
Könnyed séta
A mozgás étkezés után különösen fontos, mert serkenti az anyagcserét, segíti a belek mozgását, friss levegővel kombinálva támogatja az idegrendszert és a hangulatot is. Erre sem mindig jut időm, de amire ilyenkor is odafigyelek, hogy evés után legalább ne üljek vagy feküdjek le egyből.
Számomra a reggeli és esti rutin nem csupán tevékenységek sorozata, hanem kapaszkodó. Keretet ad a napomnak, földel, és segít abban, hogy megtartsam az egyensúlyt önmagamban. Nélkülük hajlamos vagyok szétfolyni, megjelenik a váta-minőség minden árnyalata: a kapkodás, a szétszórtság, a túlpörgő gondolatok.
Mégis, fontos emlékeztetnem magam arra, hogy a rutin nem verseny, nem újabb „tökéletesen” teljesítendő lista. Épp az a szépsége, hogy akkor igazán hatékony, ha gyengédséggel és rugalmassággal van jelen az életemben. Ha túlságosan ragaszkodom hozzá, vagy görcsösen próbálom mindig tökéletesen végigcsinálni, akkor a támogató keret könnyen szorító elvárássá válik, ami destruktív. Ez remek példa arra, hogy egy kezdetben konstruktívnak induló dologból hogyan válik könnyedén valami romboló, csak azért, mert “túlcsináljuk”.
Hiszem, hogy itt is – ahogy sok más területen az életben – a megengedés és az önmagam felé fordított gyengéd figyelem lehet a legjobb iránytű.
Bár vállalkozóként elvileg szabadon oszthatom be az időmet, a gyakorlatban mégis előfordul, hogy kimarad egy-egy pont, vagy akár az egész reggeli rutin. Vannak időszakok, amikor elárasztanak a teendők. Mégis, számomra megnyugtató érzés, hogy van mihez visszatérni. A rutin nem múlik el, nem veszít az erejéből, türelmesen vár rám. Egy-egy eleme bármikor előhívható, és amikor csak tudom, visszatalálok a teljes gyakorlatsorhoz is. A lényeg mindig az, hogy a fókusz rajtam legyen. Hiszen a cél, hogy nap végén mindez engem szolgáljon, értem legyen.