Megszokhattátok, hogy itt a blogon személyes, líraibb hangvételű irományokat hozok nektek. A jobbik felem, a vőlegényem rendszeresen ír saját oldalán heti reflexiókat, amelyekben áttekinti a hét történéseit, levonva belőlük a levonhatót, elvíve belőlük az elvihetőt. Ebből inspirálódva nézzük most az én heti reflexiómat:
Orvosi Rendelő
Testemben a fertőtlenítőszag azonnal benyomja a “Fuss az életedért!” parancsot, most a menekülés helyett mégis a megküzdést választom. Tagjaimat maradásra kényszerítem. “Ez csak egy szimpla konzultáció lesz.” -győzködöm őket. Mérsékelten hallgatnak csak rám – megvan a maguk tapasztalata az ilyen helyzetekről. – Foglaljon helyet a Tanár Úrral szemben – mondja a modoroskodó asszisztensnő. Az ország egyik legjobb gasztroenterológus szakorvosa, a “Tanár Úr” fogad rendelőjében. Részletesen kikérdez panaszaimról, körüljárja állapotomat, majd megbeszéljük a szükséges teendőket. Akkurátusan magyarázza el, hogy a régi orvosi megközelítésnek leáldozott, már nem kell megvárni, hogy azok a bizonyos értékek egy bizonyos határ fölé emelkedjenek, hogy egy diagnózis megállapítása után felírja a gyógyszert, ami jobbik esetben ér valamit, rosszabbikban pedig csak elnyomja a tüneteket. A jövő orvoslása a megelőzésen alapul – ezt vallja ő is, ezt vallom én is. Vérvétel, háromórás kilégzéses teszt, és egyéb vizsgálatok állnak a listán, emésztésemet megkönnyítendő, de előtte még meg kell emésztenem a listát magát.
Ghí
Telihold előtt két nappal vajkockákat bontogatok nagy serényen, magasfalú fazékba pakolom őket, órákig főzöm, tisztítom a vajam. Az ayurvéda a ghít az egyik legnemesebb és legsokoldalúbb gyógyító szerként tartja számon. Nem csupán élelmiszerként tekint rá, hanem olyan szattvikus anyagként, amely növeli az ojas-t – az életerőt, amely az immunitás, a sejtépítés és a derűs, stabil elme alapját képezi. A ghí mélyen táplálja a test szöveteit, és egyfajta „olajként” működik a test finom csatornáiban.
Az ayurvéda szerint a ghí nem terheli meg az emésztést, sőt: támogatja az agni-t, vagyis az emésztőtüzet, ennek köszönhetően pedig elősegíti a tápanyagok mélyebb felszívódását, és hozzájárul az egészséges emésztés fenntartásához. Gyógyításban a ghí fontos szerepet kap, mint anupána, azaz gyógynövényhordozó, amely képes a hatóanyagokat mélyen eljuttatni a test szöveteihez. Az intenzív ayurvédikus tisztítókúrák (például panchakarma) során is fontos szerepe van: belsőleg alkalmazzák, hogy fellazítsa a mélyen elraktározott méreganyagokat és elősegítse azok kiürülését a szervezetből. Végül, de nem utolsósorban, a ghí az egyik legideálisabb főzőzsiradék az ayurvédikus konyhában, mivel magas a füstpontja, nem ég meg könnyen, mint más olajok, és segít kibontakoztatni a fűszerek gyógyító hatásait, így minden fogásban fokozza az ételek emésztéstámogató és kiegyensúlyozó tulajdonságait. Amikor Instán megosztottam egy hangulatképet a folyamatról sokan kértek “receptet”, hát most megosztom veletek.
Így készíts otthon saját Ghít
Hozzávalók: – Vaj
Ennyi. 🙂 De azért leírom azt is, miként lesz a vajból tisztított vaj, vagyis ghí:
1. Tegyél jó minőségű (lehetőleg bio) vajat egy vastag falú lábasba. Én a Lidl-ben veszem a bio vajat, 250 grammos kis kockákban, és egyszerre 10 darabot használok fel, amiből jópár üveg ghím lesz. Ez aztán hónapokig elég sütéshez, főzéshez, testápolási rutinhoz, és bármi egyébhez.
2.Olvaszd fel lassú tűzön, majd hagyd gyöngyözve. Ne kevergesd. Hallod? Tényleg ne! Egyáltalán. És ne tegyél rá fedőt sem, mert a visszacsöpögő pára elrontja a végeredményt. Én indukciós főzőlapon 3-as 4-es fokozaton főzöm végig.
3.A vaj elkezd habzani, alatta lassan különválik az aranyszínű zsiradék és az aljára süllyedő fehérje.
4.Amikor a ghí áttetsző, aranyszínű, és már nem zubog erősen, vedd le a tűzről, és hagyd hűlni (fedő nélkül) egy kicsit.
5.Szűrd le egy sűrű szűrőn vagy gézlapon keresztül tiszta, száraz üvegekbe. Rögtön csavard rá a tetőt. Az alján maradt üledéket ne kapard fel.
Szobahőmérsékleten, száraz helyen hónapokig eláll. Ha kell egy kis videós támogatás, ezt a videót javaslom:
A ghí magába szív minden energiát, ami körülveszi, így nem szeretnénk sokáig fedő nélkül hagyni. Ugyanezen oknál fogva fontos, hogy tiszta, rendezett és békés környezetben készüljön, lehetőleg a Hold növekvő fázisában, vagy ha a legtöbbet szeretnéd kihozni belőle, akkor teliholdkor, mert így pozitív, kiteljesedő, gyarapító energiák járják át ezt a csodaszert.
Pro Tipp:
Mantrázz közben, hogy a mantra szent energiái átjárják a folyamatot és hozzájáruljanak a kiemelkedő végeredményhez.
Ha nem ismersz semmilyen mantrát, imádkozhatsz is vagy egyszerűen csak fogalmazd meg pozitív szándékodat, például így: “Szeretném, ha ez ghí táplálná testem lelkem.”
Az olyan tevékenységeimhez, mint a ghí főzése, a journaling vagy akár az esti selfcare, az alábbi playlistet szoktam hallgatni, amit kifejezetten erre a célra állítottam össze. Mielőtt belehallgatsz emlékezz erre a bölcs gondolatra:
“Becsüld felebarátodat, aki jó zenével (és filmekkel) lát el téged.”
Pécs Aktuál
Hétvégén nagy kertészkedésbe fogtam, hogy átrágjam magam a végeláthatatlan gazhömpölyegen, ami kezdte felzabálni a kertet szegélyező bokrokat. A szürke macska, aki nem árulja el a nevét, de aki itt lakik a közelben valahol, és azonnal megjelenik valahányszor kiteszem a lábam az udvarra, ismét meglátogatott. Meleg selymes bundájával koszos kesztyűm alá bújt, nem hagyta végezni a dolgomat, végig őt kellett simogatni. Kezdetben azt hittük kajáért udvarol, de bármivel kínáltuk is meg, olybá tűnt, csak a dögönyözés érdekli.
Délután ebédelni mentünk, aztán sétáltunk egyet Pécs macskaköves óvárosi utcáin. A Nap szépen sütött, a Székesegyház tornyai alatt csodálatos rózsák nőttek egy kertben, amit rózsakertnek neveznek frappánsan, ott üldögéltünk egy padon kettecskén, süttettük magunkat. Két néni sétált el mellettünk, “Édesanyámnak épp ilyen rózsája volt” -mondta egyikőjük meleg masollyal az arcán. “Az én Anyámnak is ilyen rózsái voltak” – emlékeztem vissza meleg mosollyal arcomon én is – “amikor még kertes házban laktunk gyerekkoromban.”
A közelből élő zene ütötte meg a fülünket, hát elkóboroltunk a hang forrásának irányába. Óriás gesztenyefák lombjai alatt idősek és fiatalok söritalt ittak, egy cigányzenekar szolgáltatta mellé a jóféle dallamokat. Elhallgattuk egy ideig, aztán továbbálltunk a kedvenc kávézóm irányába. “Milyen jó itt lakni” – állapítottam meg ezredszer.
Olvastam egy cikket Lovasival. – meséli a Férfi – Azt mondta nehéz lenne új életet kezdenie külföldön, és pénze sincs rá. De azért vett egy lakóautót, mert ha a dolgok nem javulnak itthon, ha marad a Fidesz, még eljöhet az a pont, hogy menni kell.
Belefacsarodik a szívem a gondolatba, hogy egy Kossuth díjas művész, ráadásul egy olyan, mint Ő, akinek minden szava aranyat ér, ma nehezen boldogul Magyarországon, (ha egyáltalán).
A kávézóban olyan minden, mint én vagyok belülről. A színek, a zajok, az illatok – mindben felismerem magam. Chai lattét iszunk a Férfi meg én, tejhabos marad a szánk széle. Holnap hétfő, de maradt még néhány pillanatunk, mielőtt a hét megszűnik jelennek lenni, és múltba tapadva emlékké szelídül.
Könyv
Ha tetszik a blog és szeretnél többe tolvasni tőlem, vedd meg a könyvet itt: